Dziś Apple ogłosiło, że usługa, dzięki której będzie można korzystać z funkcji iOS w samochodzie, nosić będzie nazwę CarPlay. Zadebiutuje w Mercedesie, Volvo i Ferrari.

Użytkownicy będą mogli w łatwy sposób obsługiwać urządzenia obsługujące CarPlay (w tej chwili są to iPhony 5, 5c i 5s) za pomocą samochodowego interface’u, w tym także za pomocą sterowania głosowego, które dzięki CarPlay będzie obsługiwane przez Siri. Właśnie Siri ma wspomagać w nawiązywaniu połączeń telefonicznych, w tym w oddzwanianiu lub odsłuchiwaniu połączeń telefonicznych. Siri ma także umożliwiać odpisywanie na wiadomości tekstowe bez odwracania uwagi kierowcy. Niestety, na chwilę obecną Siri nie jest dostępne w języku polskim.

Dzięki CarPlay będzie można skorzystać z wbudowanych w iOS map Apple. Tym samym dostaniemy nawigację, uwzględniającą m.in. aktualne natężenie ruchu. Mapa będzie wyświetlana na samochodowym wyświetlaczu.

Dodatkowo CarPlay pozwoli sterować i obsługiwać aplikacje służące do odsłuchiwania muzyki, podcastów, audiobooków i radia iTunes. CarPlay ma być także kompatybilne z zewnętrznymi aplikacjami muzycznymi takimi jak Spotify i iHeartRadio.

W następnych miesiącach CarPlay pojawi się w samochodach kolejnych marek należących do koncernów: BMW Group, Ford, General Motors, Honda, Hyundai Motor Company, Jaguar Land Rover, Kia Motors, Mitsubishi Motors, Nissan Motor Company, PSA Peugeot Citroën, Subaru, Suzuki i Toyota Motor Corp.